Bruttó elszámolás vs. korábbi szaldó elszámolás – mi a különbség?
Ez azt jelentette, hogy a napelemes felhasználók éves szinten akár nullára is csökkenthették az áramszámlájukat.
2024-től azonban bevezetésre került a bruttó elszámolás, amely teljesen új alapokra helyezi az energiaelszámolást. Ebben a rendszerben a megtermelt és betáplált áramot egy meghatározott (jellemzően alacsonyabb) áron vásárolja meg az áramszolgáltató, míg a fogyasztás során vételezett energiát a lakossági tarifa alapján kell megfizetni.
Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a bruttó elszámolás kevésbé kedvező, még mindig érdemes napelemes rendszert telepíteni, hiszen számos módon optimalizálható a megtérülés.
A bruttó elszámolás előnyei és hátrányai
Előnyök:
- Megmarad a megtakarítás lehetősége – Bár az elszámolás módja változott, a megfelelő méretezés és energiafelhasználás optimalizálása mellett továbbra is jelentős rezsiköltség-csökkenés érhető el.
- Önfogyasztás előtérbe kerül – A bruttó elszámolás ösztönöz arra, hogy a megtermelt energiát minél inkább helyben használjuk fel, így csökkentve a drágább hálózati áram vásárlását.
- Növeli az energiafüggetlenséget – Ha saját energiánkat közvetlenül használjuk fel, kevésbé függünk a változó energiaáraktól.
- Fenntarthatóbb energiafelhasználás – Az önfogyasztás növelésével csökken az energiahálózat terhelése, így kevesebb energia vész el szállítás közben, és kisebb a környezeti terhelés.
- Továbbra is elérhetők támogatások és pályázatok – Bár a bruttó elszámolás bevezetésével a megtérülési idő hosszabb lehet, az állami támogatások és kedvezményes finanszírozási lehetőségek segíthetnek a beruházásban.
Hátrányok:
- Nincs teljes éves kiegyenlítés – A szaldó elszámolással ellentétben a téli és nyári időszakok közötti energiaeltérést nem lehet éves szinten elszámolni, ezért a rendszer méretezése és az energiahasználati szokások átalakítása kiemelten fontos.
- A betáplált energia alacsonyabb áron kerül elszámolásra – A szolgáltató jellemzően alacsonyabb áron veszi át az általunk megtermelt és betáplált energiát, mint amennyiért mi az áramot vásároljuk. Ezért előnyösebb, ha a termelést és fogyasztást összehangoljuk.
- Megnőhet a megtérülési idő – Az új elszámolás miatt a beruházás hosszabb idő alatt térülhet meg, különösen azoknál, akik nagyobb arányban támaszkodtak a hálózati visszatáplálásra.
Miért éri meg még mindig a napelemes rendszer?
A bruttó elszámolás bevezetése után is érdemes napelemet telepíteni, hiszen a megfelelő energiafelhasználási stratégiával továbbra is jelentős előnyöket érhetünk el. Az egyik kulcsfontosságú tényező az önfogyasztás növelése, ami azt jelenti, hogy az általunk megtermelt energiát közvetlenül saját célra használjuk fel, ahelyett, hogy azt a hálózatba táplálnánk vissza.
Ezt több módon is elérhetjük:
- Időzített fogyasztás – Az olyan nagyobb energiaigényű eszközök (mosógép, mosogatógép, elektromos autó töltés stb.) üzemeltetését érdemes a napos órákra időzíteni.
- Energiatárolás – Akkumulátoros rendszerek beépítésével lehetőség van az energiát későbbi felhasználásra eltárolni, így csökkentve az esti órákban vételezett áram mennyiségét.
- Okos otthoni rendszerek – Automatizálással a fogyasztásunk még jobban összehangolható a napelemek termelésével, maximalizálva az önfogyasztást.
Összességében a bruttó elszámolás arra ösztönöz, hogy tudatosabbá váljunk az energiafelhasználásban, és még zöldebb módon használjuk fel a megtermelt napenergiát. Azok számára, akik hajlandók optimalizálni fogyasztásukat, továbbra is megéri napelemes rendszerbe beruházni, hiszen az energiafüggetlenség, a fenntarthatóság és a hosszú távú költségmegtakarítás továbbra is jelentős előnyt jelent.
Szaldós elszámolás (nettó elszámolás)
A szaldós elszámolás lényege, hogy a háztartás éves szinten elszámol a szolgáltatóval az áramfogyasztás és a hálózatba visszatáplált energia különbözete alapján.
Hogyan működik?
- A napelemes rendszer által termelt energiát a háztartás először saját magának használja fel.
- A felesleget a hálózatba tölti vissza, amit a szolgáltató a villanyórán keresztül rögzít.
- Ha a háztartásnak többlete keletkezik, akkor a szolgáltató ezt az áramot ugyanazon az áron veszi át ( a fogyasztás mértékéig), mint amennyibe a hálózatból vásárolt áram kerül.
- Az év végén a szolgáltató összesíti a fogyasztást és a visszatáplált energiát, és csak a különbözetet kell kifizetni (vagy többlet esetén egy minimális áron téríti vissza a szolgáltató).
Előnyei:
- Az áramot ugyanazon az áron veszik vissza, mint amennyibe a vásárlás kerül.
- Az éves elszámolás lehetővé teszi, hogy nyáron megtermelt energiát „elraktározzuk” a téli hónapokra.
- Nem szükséges energiatárolás (pl. akkumulátor).
Hátrányai:
- A lehetőség 2024-től új telepítők számára megszűnt (csak a 2023. szeptember 7. előtt bejelentett rendszerek maradhatnak szaldóban 10 évig).
- Ha az éves elszámolás végén többlet marad, azt a szolgáltató alacsonyabb áron fizeti ki.
Bruttó elszámolás
A bruttó elszámolásnál külön kezelik a hálózatba betáplált és az onnan vásárolt áramot, eltérő árazással.
Hogyan működik?
- A napelem által termelt energiát a háztartás közvetlenül felhasználhatja.
- A felesleges energiát a hálózatba tölti vissza, de a szolgáltató ezt csak 5 Ft/kWh áron veszi át, de már megjelentek piaci szereplők, akik akár a háromszoros áron is átveszik a felesleges energiát.
- A háztartás, amikor nem termel eleget, a hálózatból veszi vissza az áramot, viszont 36 Ft/kWh áron kell érte fizetni.
- Mivel a visszatáplált és a vételezett energia nem egyenlítődik ki, a villanyszámla nagyobb marad, mint a szaldós rendszerben.
Előnyei:
- Pénzügyi szempontból kiszámíthatóbb és pontosabb elszámolás.
- Jobban ösztönöz arra, hogy a megtermelt energiát azonnal felhasználjuk.
Hátrányai:
- A visszatáplált energia alacsonyabb áron kerül elszámolásra, mint a vásárolt áram.
- Az energiatárolás (pl. akkumulátorok) szükséges lehet a gazdaságosság növelése érdekében.
Szakmai cikkek, érdekességek További cikkek

Miért Érdemes Tudni az Okosmérős Fogyasztók 2025-ös Változásairól?

Meglévő napelemes rendszer bővítése: Amit tudni érdemes

Mikor van szükség amperbővítésre?

Fordulópont a hazai napelemes piacon: elindult az első aggregátorcég

10 kW-os napelemes rendszer várható havi hozama Magyarországon

Napelemes rendszerek energiatárolása

Mit jelentenek a klíma EER, COP, SEER és SCOP értékei?

Mire elég egy 10kWh akumulátor?

Miért előnyösebb az aszimmetrikus inverter?

Miért jobb az aszimmetrikus inverter az energiaelszámolásban Magyarországon?

Mi a különbség a H tarifa és a B tarifa között az E.ON-nál?

Fűtésre optimalizált vs. hagyományos hűtő klíma
